Przejdź do treści

DBI 2018 obchodzimy pod hasłem: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

Z tej to okazji uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum zgromadzili się w holu, aby wysłuchać prelekcji stsierżMagdaleny Kołodziej z Komisariatu Policji PoznańPółnoc. Spotkanie
nawiązywało do tegorocznego hasła i miało na celu zwrócenie uwagi na rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego Internetu, a także zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieostrożne i nieświadome korzystanie z Internetu. Pani  Policjant przekazała uczniom, że każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podkreśliła, że nikt nie jest anonimowy w Internecie a każda nasza działalność zostawia po sobie ślady. Krzywdzenie kogoś wirtualnie jest tak samo traktowane jak to w realnym świecie. Ostrzegała także przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Na koniec spotkania przypomniała, że ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia dorosłych – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą, bądź inną osobą.

Skip to content