Przejdź do treści

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej – 13 października – grupa teatralna przygotowała dla swoich belfrów niezwykłą niespodziankę, a Wiktorii Kępczyńska specjalnie dla nich wykonała utwór Whitney Houston „One moment in time”.

Wielcy filozofowie – od najdawniejszych lat – zadawali sobie pytanie, jak powstał świat. Ucznowie zaś zastanawiali się, skąd wziął się nauczyciel, a skoro w końcu posiedli tę wiedzę, postanowili podzielić się z nią z innymi. Cóż się okazało?

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię, potem pojawił się człowiek, czyli najdoskonalszy twór tego świata – w wersji pięknej i eleganckiej oraz brzydkiej i nieeleganckiej. Niestety, wścibska natura Ewy wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem, najadła się niewłaściwych jabłek, a w dodatku do niebezpiecznego obżarstwa namówiła Adama. W efekcie Bóg pozbył się wybrakowanych  egzemplarzy i zaproponował winowajcom, by zajęli się jakąś pożyteczną pracą na ziemi, a potem… postarali się o potomstwo. Widząc jednak, że Adam i Ewa nie najlepiej radzą sobie ze swoimi synami, postanowił dokonać koniecznej korekty. Wtedy narodził się nauczyciel, Bóg wysłał go na ziemię, nie wiedząc do końca, na co go skazuje. Początki nie były łatwe, a on radził sobie, ucząc nie tylko dzieci, bowiem okazało się, że podopieczni to niejedyny jego problem. Są jeszcze rodzice, których reakcji nie sposób czasami przewidzieć…

Nie od dziś wiadomo też, że praktyka czyni mistrza. Nauczyciel z każdym rokiem radził sobie coraz lepiej i stawał się bardziej stanowczy. Mając za sobą wieki doświadczeń, dziś potrafi nawet wskazać cechy idealnego pedagoga. Wśród nich niezwykle ważne są: plastyczność myślenia i podzielność uwagi, cierpliwość i wytrwałość oraz autentyczność i poczucie humoru. Bardzo istotne są też umiejętność współpracy z rodzicami i samoakceptacja, dzięki którym belfry od lat inspirują kolejne pokolenia…

wróć na górę strony
Skip to content