Przejdź do treści

Światowy dzień książki i praw autorskich.

23 kwietnia ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej praw autorskich.

Pomysł powstał w Katalonii. W 1926 roku król hiszpański Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto zdobyło szybko ogromna popularność i zbiegło się z narodowym hiszpańskim świętem  – dniem patrona Hiszpanii, św. Jerzym. Zgodnie z tradycja kobiety tego dnia kobiety otrzymywały czerwoną różę – symbol krwi pokonanego przez smoka św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom i dawały im w podarunki książki…

Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców wystąpiło do UNESCO z inicjatywą, aby utworzyć Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

W 1995 roku podczas Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu pomysł został zatwierdzony.

Biblioteka szkolna życzy wszystkim Czytelnikom wspaniałych, niezapomnianych chwil z książką, pamiętajcie, jak powiedział Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”!

Świętujcie ten dzień z Waszą ulubiona książką, a jeśli jej nie macie to poproście koleżanki i kolegów, aby polecili Wam swoja ulubiona pozycję.

Z tej okazji, klikając na link poniżej możecie pobrać dla siebie zakładkę i ją wydrukować.

https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/zak%C5%82adki.pdf

 

Do zobaczenia w bibliotece!

wróć na górę strony
Skip to content