Przejdź do treści

Uczniowie klas pierwszych na wycieczkach

W czasie, kiedy starsze koleżanki i koledzy z gimnazjum ciężko pracowali w czasie egzaminów. Pierwszaki rozwijały swoją wiedzę i doświadczenia podczas wycieczek krajoznawczo-rekreacyjnych, poznając Poznań i okolice.

Pierwszy wyjazd odbył się w środę 18.04. Z samego rana udaliśmy się do Deli Parku w okolicach Komornik. Tam poznawaliśmy tajemnice przyrody, spacerując po Eko Wiosce, gdzie przemieszczając się po linowych ścieżkach zawieszonych 15 metrów nad ziemią, wędrowaliśmy do domków na drzewach, zdobywając wiedzę dotyczącą zwierząt i roślin, które znajdują się w naszych lasach. Z góry podziwialiśmy również sylwety zwierząt naturalnych rozmiarów, stojące między drzewami oraz owady w dużym powiększeniu zawieszone na gałęziach. Obejrzeliśmy także żywe zwierzęta w mini zoo oraz zwiedziliśmy całą kulę ziemską, podziwiając miniatury najpopularniejszych budowli świata. Po tak solidnej porcji wiedzy i doświadczeń należało się zrelaksować, a umożliwił nam to ogromny plac zabaw, gdzie wśród dmuchanych zamków, statków oraz najróżniejszych drabinek, zjeżdżalni oraz innych sprzętów służących doskonałej zabawie, spędziliśmy czas do końca wycieczki.

Następny dzień obfitował w nie mniejsze wrażenia. W czwartek 19.04 z samego rana udaliśmy się aż za Pniewy do miejscowości Mniszki. Tam w starym folwarku czekała na nas kolejna porcja wiedzy i zabawy. Poznawaliśmy ginące zawody i sami mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć, ale i spróbować jak kiedyś pracował kowal, bednarz, szewc, praczka oraz dowiedzieliśmy się co można było kupić w sklepie kolonialnym. Obejrzeliśmy i zasiedliśmy w ławkach klasy lekcyjnej z przed stu lat. Próbowaliśmy pisać kredą na tabliczkach oraz piórem. Byliśmy w kuchni z tego samego okresu, oglądaliśmy ówczesny sprzęt gospodarstwa domowego oraz sprawdziliśmy jak kiedyś własnoręcznie robiono mało. Poznaliśmy też narzędzia używane do prac gospodarskich, między innymi żarna, które siłą własnych rąk staraliśmy się uruchomić. Zwiedziliśmy również małe ale bardzo interesujące muzeum przyrodnicze. Poza tym braliśmy udział w warsztatach wikliniarskich, w czasie których każdy samodzielnie wykonał wóz z wikliny. Był też oczywiście czas na wspólną zabawę. Do domów wróciliśmy z wiklinowymi pamiątkami i wieloma nowymi doświadczeniami.

Ostatni dzień- piątek 20.04, spędziliśmy zwiedzając Poznań. Byliśmy na Ostrowie Tumskim, widzieliśmy Katedrę, Bramę Poznania, udaliśmy się na Stary Rynek i do Fary. Zobaczyliśmy pomnik Bamberki oraz Pręgież i dowiedzieliśmy skąd się wzięły, a w przypadku Pręgieża poznaliśmy jego przeznaczenie. Przyjrzeliśmy się Ratuszowi, słuchając legendy „O poznańskich koziołkach”. Na Starym Rynku widzieliśmy również Wagę Miejską. Przespacerowaliśmy się po okolicznych uliczkach, podziwiając Kamieniczki, a pod koniec naszej wycieczki poszliśmy na pyszne lody. Później wróciliśmy jeszcze na chwilę pod Ratusz, by o 12 w południe przyjrzeć się legendarnym koziołkom, trykającym się na balkonie pod ratuszowym zegarem. Po zakończonym widowisku, pełni wrażeń udaliśmy się do autokaru, by wrócić do szkoły.

Tak zakończyła się nasza trzydniowa wycieczkowa przygoda, gdzie dopisały nie tylko humory i wiele wrażeń, ale także wspaniała pogoda. Teraz pozostały nam wspomnienia oraz wiedza i nowe doświadczenia, które zdobyliśmy.

Dzień pierwszy – Wycieczka do Deli Parku

Dzień drugi – Wycieczka do Mniszek

Dzień trzeci – Wycieczka po Poznaniu

wróć na górę strony
Skip to content