Przejdź do treści

Wycieczka do Sądu Okręgowego

18 listopada dwie klasy szóste – 6b i 6d – udały się do Sądu Okręgowego w Poznaniu, mającego swą siedzibę przy ul. Stanisława Hejmowskiego. Aby się do niego dostać, jak każdy petent, musiały przejść kontrolę zawartości wnoszonych toreb i plecaków, a także przejść przez bramkę bezpieczeństwa. Przy biurze podawczym czekał już na nas pracownik sądowy, który opowiedział nam o pracy urzędników zatrudnionych w sądzie. Zobaczyliśmy miejsca, które nie są dostępne dla zwyczajnego obywatela. Okazało się, że sortowanie dokumentów i archiwizacja akt sądowych to wcale nie takie łatwe zadania, zwłaszcza gdy jest ich tak dużo. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się policyjne cele, do których trafiają np. osoby oczekujące na rozprawę a przywożone z aresztu. Niestety, okazało się, że nawet z takiego miejsca można zbiec… Udało się to jednej uczennicy z klasy 6d, która wykorzystując swoje warunki fizyczne, wprawiła w zdumienie funkcjonariusza policji. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z sędzią zawodowym, który opowiedział o specyfice tego zawodu i sprawach rozpatrywanych w tym gmachu, zwracając szczególną uwagę na przepisy prawa, które dotyczą małoletnich obywateli naszego państwa. Ci, którzy mieli szczęście, zasiedli za stołem sędziowskim, w ławach prokuratorów i obrońców.

 

wróć na górę strony
Skip to content