Przejdź do treści

Wycieczka do „Starej Chaty u Kowola” w Kluczewie

1 października w ramach prezentu na Dzień Chłopca dzieci z klasy 1a i 1d pojechały na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Stara Chata u Kowola” w Kluczewie, miejscowości położonej w powiecie wolsztyńskim, w pobliżu Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

W „Chacie u Kowola” przywitano nas słodką niespodzianką: rogalikami i plackiem drożdżowym oraz ciepłą herbatką. Naszym przewodnikiem i gospodarzem był wesoły wujek Krzysiu, który pokazał dzieciom jak wygląda życie na wsi. Dużym entuzjazmem  dzieci zostało przyjęte spotkane ze zwierzętami gospodarskimi (koza, świnia, krowa, owca, królik), które można było pogłaskać i nakarmić. Dzieci miały okazję poznać jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta w gospodarstwie, czym się żywią, w jakich warunkach żyją. Odważniejsze dzieci próbowały nawet wydoić krowę. Dzieci mogły pobawić się zabawkami, którymi bawili się ich dziadkowie. Dowiedziały się w jaki sposób wyrabia się masło, zobaczyły kuźnię, w której poznały pracę kowala oraz jak powstaje z kawałka metalu podkowa, i co to znaczy, że należy „kuć żelazo póki gorące”. Wykutą podkowę dzieci zabrały do szkoły na pamiątkę. Wysłuchały też  koncertu kowala na dwa młotki. Miały możliwość prasowania żelazkiem na duszę. Wszyscy mieliśmy okazję przejechać się bryczką po malowniczej okolicy. Na koniec pobytu w „Chacie u Kowola” piekliśmy kiełbaski nad ogniskiem, zostaliśmy też poczęstowani innymi wiejskimi smakołykami: białym serem własnego wyrobu, chlebem ze smalcem, pieczonymi ziemniakami oraz pyszną herbatą miętową.                                                                                

Wycieczka udała się znakomicie, dzieci wróciły zmęczone ale pełne wrażeń, z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy.

                                              

wróć na górę strony
Skip to content