Przejdź do treści

Dzień Języków Obcych

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Wychowawcy wraz ze swoimi klasami na godzinach wychowawczych mieli okazję poznać ciekawostki o wybranych językach obcych z okazji ustanowionego przez Radę Europejską Dnia Języków Obcych przypadającego co roku 26 września. Na zajęciach, podczas pracy w grupach, Uczniowie mogli przypomnieć sobie opowieść o wieży Babel, która wg Starożytnych dała początek różnym językom. Jako pierwsze zadanie Uczniowie podjęli dyskusję o plusach i minusach istnienia języków obcych. Padały ciekawe wnioski:)

Następnie w kolejnych zadaniach skupiliśmy się na kilku wybranych językach, bo ze względu na ich ogromną liczbę nie mogliśmy zająć się wszystkimi, nawet tylko europejskimi…

I tak – porównaliśmy, jak brzmi język niemiecki w swojej wymowie zestawiony z innymi językami. Nawet dla młodszych Uczniów była to ciekawa zabawa.

Sporą część zajęć poświęciliśmy na język ukraiński – zdawałoby się prosty, bo przecież z rodziny języków słowiańskich… Ale cyrylica dla wielu Uczniów jest nadal wyzwaniem. Nasi ukraińscy Koledzy i Koleżanki mogli nam pomóc i pokazać piękno tego języka, a my nauczyliśmy się kilku podstawowych zwrotów.

Było też zadanie związane z pobytem w naszej szkole naszych Przyjaciół z Holandii, z którymi z powodu pandemii zobaczyliśmy się po długiej przerwie. Zadanie związane z językiem niderlandzkim na pewno wywołało dużo zabawnych sytuacji, pewne słowa okazały się zbyt trudne dla aparatu mowy naszych Uczniów:)))

Z pewnością Dzień Języków Obcych był kolejnym przykładem łączenia przyjemnego z pożytecznym i już czekamy na jego kolejną edycję!

Skip to content